CZAS

Rys historyczny

Historia Góry Łysej sięga czasów przedchrześcijańskich, gdzie prawdopodobnie znajdowało się na niej grodzisko, będące świętym miejscem kultu pogańskich bogów. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa góra stała się przeklęta przez okoliczną ludność. Wierzyła ona w odbywające się na jej szczycie sabaty czarownic, co przyczyniło się do powstania wielu pięknych legend opisanych przez  kaszubskiego pisarza Aleksandra Majkowskiego. Z Łyski bardzo blisko jest do Niesiołowic - Węsior, gdzie znajduje się zgrupowanie tzw. "kamiennych kręgów" i pozostałości pogańskiego cmentarzyska. 

W 1935 roku w miejscowości Gostomie, u stóp wzniesienia zwanego Łysą Górą - drugiego wzniesienia Pojezierza Kaszubskiego, po Wieżycy (225,3m n.p.m.), powstała Pomorska Szkoła Szybowcowa LOPP. Miejsce pod założenie szkoły wyznaczył Szczepan Grzeszczyk - jeden z twórców polskiego szybownictwa. Góra szybko uzyskała miano "Bezmiechowej Północy".

Fotografie historyczne: L.Kosznik i Z.Niwiński

Szkoła Szybowcowa

Starty na szybowcach odbywały się za pomocą lin gumowych. Przed wojną i po wojnie wyszkoliło się tam wielu pilotów polskiego lotnictwa wojskowego i cywilnego. W czasie II Wojny Światowej w Gostomiu, kurs pilotażu szybowcowego przechodzili kandydaci do Luftwaffe.


transport szybowca


przed startemstart


lot swobodny

lot żaglowy

Szkołę zlikwidowano w 1950r. po zajęciu "Łyski" przez wojsko i przystosowaniu jej na stację radarową z olbrzymim bunkrem. Rozlokowana została tam 221 kompania radiotechniczna wchodząca w skład 22. batalionu radiotechnicznego w Nieżychowicach koło Chojnic. Jednostka na Łysej Górze wyposażona była w stacje radiolokacyjne typu JAWOR-M2. Pod koniec lat 90 jednostka została rozformowana natomiast budowle związane z nią, istnieją do dziś.

Na polowym lotnisku w Kornem oddalonym od Gostomia ok. 5km, w czasie II Wojny Światowej operowały bojowe samoloty niemieckie, potem radzieckie. Do połowy lat 90-tych lotnisko wykorzystywane było przez polskie lotnictwo cywilne: sanitarne i agrolotnictwo.Lądowisko Korne 2005r. - kamień pamiątkowy z okazji 70cio lecia powstania Szkoły Szybowcowej w Gostomiu

Obecnie działające lądowisko w Kornem jest kontynuacją tradycji lotniczych przedwojennej Pomorskiej Szkoły Szybowcowej LOPP w Gostomiu. Lądowisko Korne uzyskało wpis do ewidencji lądowisk przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego pod numerem 35 w dniu 7 maja 2007r.

 

Inne lotnicze ciekawostki z okolicy - Wieżyca, Dolina Jadwigi (Gowidlino)

film - Niemiecka Szkoła Szybowcowa w Łebie (od 3ciej minuty)